EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-03-2021 11:47   Güncelleme : 29-03-2021 11:47

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile tapuda sahtecilik önlenecek 

Tapuda sahtecilik Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile engellenebilecek.

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi ile tapuda sahtecilik önlenecek 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, yapmış olduğu açıklamada, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Türkiye'de yeni uygulamaya geçilen bir sistem olduğunu belirtti.

Kimlik doğrulamanın tapuda sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli bir adım olduğunu ve bu konuda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nden önce de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile çalışma yaptıklarını ifade eden Adlı, vatandaşların T.C. Kimlik Numarasını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sistemine girip kimlik bilgilerini alarak doğrulama yaptıklarını söyledi.

Vekaletlerin doğrulanması işleminin Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirildiğini bildiren Adlı, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını ifade etti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün buna benzer birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde uygulandığını ifade eden Adlı, şu ifadeleri kullandı:

"İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz."