EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 06:51   Güncelleme : 15-04-2021 06:51

"Ekonomik faaliyet ılımlı şekilde hızlandı"

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede ekonomik faaliyetin şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde ivme kazandığını ve tüketici harcamalarının güçlendiğini açıkladı.

Fed'in Amerikan ekonomisindeki mevcut durumla ilgili açıklamalarının yer aldığı "Bej Kitap" raporunun nisan sayısı yayımlandı.

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, "Ulusal ekonomik faaliyet, şubat sonundan nisan başına kadar olan süreçte ılımlı şekilde hızlandı. Tüketici harcamaları güçlendi." açıklamaları yer aldı.

Raporda, turizmle ilgili bildirimlerin daha iyimser olduğu ifade edilerek, söz konusu iyimserliğin bahar tatili, yeni tip koronavirüs  salgınına yönelik kısıtlamaların hafifletilmesi, aşılamanın artması ve doğrudan nakit yardımının etkisiyle dinlenme aktiviteleri ile seyahate yönelik talebin artmasıyla desteklendiği belirtildi.

"Görünümler, önceki rapora göre daha iyimser"

Çip tederiğinde yaşanan kriz sebebiyle araç stoklarının sınırlı kalmasına karşın otomobil satışlarının artış gösterdiğine değinilen raporda, finansal olmayan hizmetlerdeki tablonun da genel olarak iyileştiği, ulaşım, iş, eğlence ve konaklama hizmetlerine olan talebin güç kazanmasıyla kısmen desteklendiği aktarıldı.

Raporda, tedarik zincirindeki yaygın bozulmalara rağmen üretim faaliyetinin daha da genişlediği ve bölgelerin yarısının güçlü büyümeyi gerekçe gösterdiği belirtildi.

Genel kredi hacimlerinde orta dereceli artışlar kaydedildiğine değinilen  raporda, yüksek talep ve kısıtlı arz nedeniyle konut fiyatlarının daha da artış gösterdiği, müteahhitlerin ise artan maliyetler de dahil olmak üzere devam eden üretim zorluklarına vurgu yaptığı bildirildi.

Raporda, tarımsal koşulların çoğunlukla istikrarlı olduğu belirtilerek, enerji sektöründeki faaliyetin ise karışık seyrettiği, kömür üretiminin düştüğü, petrol ve gaz sondajının ise yükseldiği ifade edildi.

Fed'in raporunda, "Görünümler önceki rapora göre daha iyimserdi ve Kovid-19'a karşı aşılamaların hızlanmasıyla desteklendi." açıkaması yapıldı.

İstihdam ve fiyat artışı ivme kazandı

İstihdam artışının da hızlandığına vurgu yapılan raporda, çoğu bölgenin istihdam sayısında orta dereceli artışlar gösterdiği belirtildi.

Raporda, istihdam artışının hızının endüstriye göre değişiklik sergilediği, genellikle imalat, inşaat, eğlence ve konaklama sektörlerinde güçlü artışlar yaşandığı aktarıldı.

Fiyat artışının da son rapordan bu yana bir miktar hız kazandığıı, birçok bölgenin ılımlı fiyat artışları bildirdiği ve bazı bölgelerde fiyatların daha güçlü şekilde yükseldiği ifade edildi.

Raporda, girdi maliyetlerinin genel olarak artış gösterdiği, özellikle imalat, inşaat, perakende ve nakliye sektörlerinde metal, kereste, gıda ve yakıt fiyatlarının yükseldiği dile getirildi.

Maliyet artışlarının kısmen tedarik zincirinde meydana gelen aksamalardan ortaya çıktığı belirtilen raporda, söz konusu artışın kış şartları sebebiyle geçici olarak şiddetlendiği belirtildi.

Raporda, genel olarak kısa vadede fiyat artışlarının devam etmesinin beklendiğine işaret edildi.

 

Bej KitapFed