EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 12:36   Güncelleme : 04-04-2021 12:36

Egeli balıkçılar pandemi döneminde karlarını arttırdı

Yeni tip koronavirüs salgını döneminde artan balık talebine ayak uydurmaya çalışan Egeli balıkçılar, av ve ciro açısından bereketli bir dönemi geride bıraktı

Egeli balıkçılar pandemi döneminde karlarını arttırdı

Eylül ayının başında "Vira Bismillah" diyerek ava çıkan balıkçılar, sezon boyunca ekmeklerini mavi sulardan çıkardılar.

Salgının gölgesinde geçen sezonda, balıkçılar,  iç piyasada artış gösteren taleple sevindiler. Karadeniz'de, popülasyonunu korumak amacıyla bir süre hamsi avına getirilen yasak, Ege'de avlanan hamsiye talebi artırdı.

Hava şartlarından dolayı zaman zaman avcılığın duraksamasına rağmen tezgahları hiç boş kalmayan balıkçılar, 15 Nisan'da, 2020-2021 sezonu kapatacak.

Gelecek yıl beklenti daha yüksek

İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Şahin Çakan,  Ege Denizi'nde avcılığın bereketli geçtiğini ifade etti.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ocak ayından itibaren avladıkları balık miktarının azaldığını belirten Çakan, "Bu sadece Ege için geçerli değil, Karadeniz'de de aynı durum var." diye konuştu.

Çakan, son günlerde kötü giden hava şartlarıyla fiyatların bir miktar daha arttığına işaret ederek, "İlk olarak hamsi ve sardalyanın kilosu yaklaşık 20 liraydı. Zamanla hava şartlarından kaynaklı fiyat 40 liraya kadar çıktı. Balık, en ucuz besin kaynaklarından biri. Bunu vatandaşımız da biliyor. Bu sene inanılmaz bir balık tüketimi oldu. Cirolarımız da ikiye katlandı." dedi.

"Gelecek yılın yatırımını yapıyoruz"

Karadeniz'de kısmi olarak ticari amaçlı hamsi avcılığının yasaklanmasının yerinde olduğunu belirten Çakan, şöyle konuştu:

"Bu, sürdürülebilir balıkçılık için çok doğru bir karardı. Bu hamle bizim geleceğimize dokunan bir hamledir. Gelecek yıl çok daha güzel balık alacağımıza inancımız tam. Tüm balıkçılar bunun farkında. Şu anda balıkçılarımız denizin içindeki durumu çok iyi biliyor. Onun için balıkçılarımız gelecek yıl için yatırım yapmaya başladı."

Sezonun sona ermesinin ardından teknelerin karaya çıkarılacağını aktaran Çakan, teknik ve fiziki onarımlarla gelecek yılın hazırlıklarına başlanacağını dile getirdi.