EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-04-2021 08:54   Güncelleme : 18-04-2021 08:54

E-ticaretin yükselişi ambalaj kağıda olan talebi artırdı

Atık Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Müdürü Osman Kaytan, salgında e-ticaret trafiğinde yaşanan canlanmanın ambalaja olan talebi adeta patlatarak, sektörde yeni yatırımların yapabileceği bir ortamın oluşmasını sağladını belirtti.

E-ticaretin yükselişi ambalaj kağıda olan talebi artırdı

Atık Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED) Genel Müdürü Osman Kaytan, "Salgında e-ticaret trafiğinde yaşanan canlanma, ambalaja olan talebi adeta patlatarak, sektörün yeni yatırımlar yapabileceği bir ortam oluşmasını sağladı.” dedi.

Kaytan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı Sıfır Atık Projesi'nin en büyük destekçisi olduklarını dile getirdi.

Pandemide e-ticaret ile yaşanan canlanmanın ambalaj kağıdı üreten sektöre pozitif  değer kattığını belirten Kaytan, "Birçok sektör salgın sürecinde duraklama yaşarken kağıt sektörü, yeni yatırımlar yapıp, hem istihdam yarattı hem de büyüme sürecine devam etti. Salgın döneminde ambalajın ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Salgında e-ticaret trafiğinde yaşanan canlanma ambalaja olan talebi adeta patlatarak, sektörün yeni yatırımlar yapabileceği bir ortam oluşmasını sağladı.” dedi.

Kaytan, Türkiye'de toplanan atık kağıt miktarının 3 milyon ton seviyesinde olduğunu ve 5 milyon ton üretim kapasitesi olan kağıt sektörüne yetmediğini ifade ederek, kağıt sanayisinin ihracat odaklı büyümesini ancak ham maddesi olan atık kağıdı ithal ederek sağladıklarını dile getirdi.

İthalatın kısıtlanmasının şu an sektörün gelişmesi önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden Kaytan, “İhracatı serbest olan atık kağıdın ithalatının sınırlı olması, mevcut yatırımların randımanlı çalışmamasına neden oluyor. Yüz binlerce insanın istihdam kapısı olan kağıt sektörünün, önümüzdeki 5 yılda dünyadaki önemli üretim üslerinden biri haline gelmesi için geri dönüşümde teşvik mekanizmasının sağlıklı bir şekilde çalışması gerekiyor. Türkiye’de bugün, evlerden yeterince toplama yapılmayan, ağırlıklı olarak AVM’ler, marketler ve sokak toplayıcıları üzerinden geri kazanım faaliyetleri yapılan bir sistem bulunuyor.” diye konuştu.

Kaytan, kağıt sektörü olarak üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceklerini belirterek, "Son 10 yılda yüzde 100 büyüyen bir sektör olarak yeni yatırımlar yapmaya devam ederek, hem katma değer hem istihdam yaratmayı sürdüreceğiz.” açıklamasını yaptı.