EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-04-2021 12:05   Güncelleme : 04-04-2021 12:05

Düğün takıları ile iş kuran kadın, 40 kişiye istihdam sağlıyor

Erzincan'da yaşayan ve düğün takılarını satarak yufka ürünlerinin üretiminin yapıldığı bir imalathane kuran 42 yaşındaki Fatma Ballı, büyüttüğü işinde 40 kişiye istihdam olanağı sunuyor.

Düğün takıları ile iş kuran kadın, 40 kişiye istihdam sağlıyor

Aile ekonomisine katkıda bulunmak için girişimde bulunan 3 çocuk annesi Fatma Ballı, 2006 yılında sattığı düğün takıları ile  yufka üretiminin yapıldığı bir imalathane kurdu.

Ürettikleri yufkaların yoğun talep görmesiyle işini büyüterek 37'si kadın 40 kişiye istihdam olanağı sunan Ballı, imalathanesinde ürettiği yufka, kadayıf, Erzincan kesme kadayıfı, kesme çorbası eriştesi, ev makarnası, mantı, börek gibi ürünleri Türkiye'nin birçok şehrine satıyor.

Kadın girişimci Ballı,eşinin yıllar önce yufka işinde çalışması nedeniyle bu işi bildiğini ve imalathaneyi açarken de zorlanmadığını dile getirdi.

"Bir defa gelenler bir daha geldi ve talep arttı"

İş yerini 2006 yılında açmaya karar verirken düğünde  takılarını sermaye olarak kullandıklarını aktaran Ballı, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 30-40 bin lira bir sermaye ve iki kişiyle bu işe başladık. Şu anda 40 kişiye yakın çalışıyoruz. Yufka yaptık, sadece onunla olmadı, yanında çorbamızı kestik, makarna, sırın unlu mamuller gibi ne satılırsa onu yapmaya çalıştık. Daha sonra aklımıza Erzincan kesme kadayıfı geldi yapmaya başladık. Bunu ilk başlarda 2-3 kilogram satıyorduk. Kadınlar evde kestikleri için üretilen yer olduğunu çok bilmiyordu. Daha sonra gelenler bir daha gelip aldı ve zamanla talep çoğaldı. Yazın gelen gurbetçiler bütün ürünlerimizi almaya başladılar."

Ballı, işlerinin çok iyi gittiğini vurgulayarak, servis elemanları dışında imalathanede çoğunlukla kadınların çalıştığını aktardı.

40 bin lira olan sermayesi, 2,5 milyon liraya yaklaştı

Yaklaşık 40 bin lirayla başladıkları sermayelerinin şimdi 2,5 milyon liraya yaklaştığını belirten Ballı, "Herkes evine katkıda bulunsun diye bayanlara yönelik iş yapmak istedik. Bayanlar çok talepte bulundular, biz de onları işe aldık. Çok şükür hepsi de çok memnun, biz de onlardan memnunuz. Bir aile gibi çalışıyoruz. Sadece Erzincan değil yurt içi ve yurt dışına, her yere ürünlerimizi gönderiyoruz." dedi.

İş yerinde istihdam eden Ayşe Tilaver ise eşinin işi gereği Ağrı'dan Erzincan'a taşındıklarını dile getirerek, "Ailemize ufak da olsa bir destek olmak amacıyla çalışmaktayız. İmalathanede çoğunlukla kadın olması nedeniyle daha da rahat çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 3 yıldır imalathanede çalışan Muhtap Akkuş ise aile ortamında çalıştıklarını ve herkesin işinden çok memnun olduğunu belirtti.