EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 12:29   Güncelleme : 28-03-2021 12:29

Döküm sektörünün ocak-şubat ihracatı 1,4 milyar dolar 

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki: "Geçen yıl dördüncü çeyrekteki toparlanma ile birlikte döküm sektörü, 2021'e yüksek bir artış ile başladığını dile getirerek, sektörün ocak-şubat döneminde yüzde 12'lik ihracat artışı gerçekleştirdiğini belirtti.

Döküm sektörünün ocak-şubat ihracatı 1,4 milyar dolar 

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki toparlanma ile birlikte döküm sektörünün, 2021'e  artış ile başladığını ifade ederek, sektörün, ocak-şubat aylarında yüzde 12'lik artış ile 1,4 milyar dolarlık ihracat yaptığını aktardı

İDDMİB tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, döküm sektöründeki güncel gelişmelerin ve gelecek planlamalarının ele alındığı toplantı, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Gedik'in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, TOBB Döküm Meclisi Başkanı Uğur Kocaoğlu, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Dökümcüler Birliği Başkanı Umur Denizci katılım sağladı

Açıklamada düşüncelerini belirten  İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, döküm sektörünün, sanayinin itici güçlerinden olduğunu ve dış ticaret fazlası veren Türkiye'nin önemli sektörleri arasında bulunduğunu belirtti.

Türk döküm sektörünün 2020 yılında ihracatta Avrupa'da ikinci sırada bulunarak önemli bir başarıya imza attığını vurgulayan Öztiryaki, şu açıklamaları yaptı:

"İDDMİB olarak bütün alt sektörlerimizin ihracatını artırma yönünde çalışıyoruz ve döküm sektörü gibi başarılı olduğumuz bir sektörde de daha iyisini hedefliyoruz. 2020, hem gündelik hayatta hem de ticaret anlamında salgının etkilerinin yoğun olarak hissedildiği bir dönem oldu. Döküm sektörü bu etkileri hissetmiş olsa da 2020'nin son çeyreği itibarıyla başlayan toparlanma süreci 2021'in başlarında da devam etti. Döküm sektörü, geçen yılı yüzde 6 azalmayla 7,2 milyar dolar ihracat ile tamamladı. Geçen yıl dördüncü çeyrekteki toparlanma ile birlikte döküm sektörü, 2021'e yüksek bir artış ile başladı. Sektör, ocak-şubat döneminde yüzde 12'lik artış ile 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi."