EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 14:24   Güncelleme : 28-03-2021 14:24

Deniz patlıcanı ihracatı yılda 30 milyon dolar kazandırıyor

Türkiye'de tüketilmeyen ancak uzak Doğu ülkelerinde yoğun talep gören, deniz patlıcanı ihracatı yılda 30 milyon dolar gelir sağlıyor

Deniz patlıcanı ihracatı yılda 30 milyon dolar kazandırıyor

İzmir Balıkçı İş adamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, Çinlilerin, mutfaklarında vazgeçilmezi olan deniz patlıcanını Türkiye'den ihraç ettiklerini ifade etti. Kore'ye de satılan deniz patlıcanının ekonomiye yılda yaklaşık 30 milyon dolar kazanç sağladığını bildiren Çakan, "Çinliler için manevi değeri var. Çorbalarında, salatalarında kullanıyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünüyorlar. Hatta kırışıklıklara iyi geldiği gerekçesiyle kremini bile yapıyorlar" açıklamasını yaptı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Balıkçı İş adamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, Ege ve Akdeniz’in derin sularından çıkartılan deniz patlıcanını, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine sattıklarını söyledi.

Çakan, Çin ve Kore mutfağının sevilen ürünlerinden olan deniz patlıcanı ihracının ülke ekonomisine 30 milyon dolar civarında kazanç sağladığını ifade etti. Çinlilerin deniz patlıcanını besin ürünü dışında çeşitli alanlarda da kullandıklarını belirten Çakan, "Çinliler için manevi değeri olan bir ürün. Çorba ve salatalarında kullanıyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendirip, yaşlılığı geciktirdiğini düşünüyorlar. Kırışıklıklara iyi geldiği için krem yapıyorlar" ifadesinde bulundu.

DENİZ PATLICANI KURUTULUP İHRAÇ EDİLİYOR
 

Türkiye'nin temiz sularında yetişen deniz patlıcanının sağlıklı ve kaliteli olduğunu aktaran Çakan, sözlerine şunları kaydetti:

"Türkiye'nin av kotası, yıllık 2 bin ton. Bakanlık kotayı, yasa dışı avcılığın önüne geçmek için tesislere dağıttı. Bakanlık dalgıç avcılığına izin verdi. Bölgesel avcılığa geçildi. Her yıl bir bölge nadasa bırakıldı. Bu yıl Didim açıldı. Geçen yıl da Çeşme ve Karaburun açıktı. Deniz patlıcanı için her yıl bir bölge nadasa bırakılıyor. Deniz patlıcanı avcılığı kasım ve nisan aylarında yapılır. Yumurtlama döneminde ise avlanma yasağı getirilir."