EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-03-2021 09:29   Güncelleme : 28-03-2021 09:29

Çam fıstığı üreticisi 30 milyon dolarlık ihracat yaptı

Aydın'da çam fıstığı üretimi yapan Serkan Karatosun, devlet desteği ile  işlerini büyüterek yıllık 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Çam fıstığı üreticisi 30 milyon dolarlık ihracat yaptı

 

İşletmenin temsilcisi Serkan Karatosun, bin metrekarelik tesisini büyütmek adına  2014 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuru yaptı. Projesi kabul edilen Karatosun'a 1 milyon 200 bin liralık hibe desteği sağlandı.

Aldığı hibe ile bir yıl içinde 4 bin metrekare kapalı alanı olan bir tesis kurarak makine ekipmanları alan Karatosun, üretim kapasitesini 70 tondan 350 tona yükseltti.

İhracat yapmak için de çalışmalar yapan Karatosun, 2015'te  yabancı pazarlara açıldı.

Karatosun, ürünlerin 300 tonunu dış pazarlara, kalan kısmını da iç piyasadaki firmalara satıyor.

"Hem ekipmanları hem kendimizi yeniledik"

Karatosun, yıllık 30 milyon dolarlık ihracat başarısına ulaştıklarını dile getirerek yenilenmenin kendilerini çok etkilediğini aktaran Karatosun "Hem ekipmanları hem kendimizi yeniledik. Neler yapabiliriz diye düşündük. İhracat konusunda daha kaliteli ürünler yapmaya başladık ve dünyada söz sahibi olduk diyebiliriz. Almanya, İtalya, Fransa, Portekiz ve İspanya ürün gönderdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor." ifadesini kullandı.

TKDK’nin sağladığı desteğin çok önemli olduğunavurgu yapan Karatosun, sözlerine şöyle devam etti:

"Herkesin kendisini ve işletmesini geliştirmek için bu desteklerden faydalanmasını isterim. İnsanlar ufuklarını açmalı. Yatırım iyi, doğru ve planlı yapılmalı. Daha önce iç piyasaya gönderiyorduk. Komisyoncularla çalışıyorduk. 2015 yılında tam olarak ihracata başladık. Malda bir sürü sorunlar yaşanıyordu. Aflatoksin gibi sorunlarla karşılaşıyorduk. Daha hijyenik mallar çıkarmak için çabaladık ve devletimizin bize verdiği destek sayesinde Avrupa standartlarında mal üretmeyi başardık."

Ürünün çok değerli olduğuna dikkat çeken Karatosun, "Kozalağın oluşması için 36 aylık bir serüveni var. Çok kıymetli ve toplaması da çok zor bir ürün. Şu anda toptan kilogram fiyatı 500-550 arasında değişiyor ama marketteki fiyatı daha da fazla oluyor." dedi.

Karatosun, işlerini daha da büyüterek dünyanın farklı ülkelerine ihracat yapmayı hedeflediklerini kaydetti.