EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 13:25   Güncelleme : 12-04-2021 13:25

Borsa İstanbul sosyal medya tuzaklarına karşı uyarıda bulundu

Borsa İstanbul AŞ, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile yatırımcılara, "Doğru ve güvenilir bilgiden şaşma, sosyal medya tuzaklarına düşme. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olun." mesajı verdi.

Borsa İstanbul sosyal medya tuzaklarına karşı uyarıda bulundu

Borsa İstanbul AŞ, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yatırımcılara sosyal medya tuzaklarına karşı uyarıda bulundu.

Paylaşımda, "Doğru ve güvenilir bilgiden şaşma, sosyal medya tuzaklarına düşme. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara karşı dikkatli olun." mesajı verildi.

Paylaşımda, sosyal medya tuzaklarına ve manipülasyon suçuna yönelik uyarıların bulunduğu bir video da yer aldı. Videoda, finans teknolojilerindeki gelişmeler ve finansal hizmetlere erişimin kolaylaşmasıyla yeni yatırımcı sayısının her geçen gün artış gösterdiği vurgulanarak, hem endekste hem işlem hacminde rekorlarla dolu bir yılın geride bırakıldığı hatırlatıldı.

Milyonlarca yatırımcıya paydaşlık edildiğine değinilen videoda, "Yeni yatırımcılarla daha da büyüdük. Her bir yatırımcımızın sermaye piyasalarıyla finansal okuryazarlığını destekleyen çalışmalara imza attık. Peki, yatırıma olan ilgi ve yatırımcı sayısı arttıkça aynı oranda sosyal medya kanalları üzerinden yapılan dedikoduların ve manipülasyonların da arttığını biliyor muydunuz?" ifadelerine yer verildi.

Videoda, yatırımın profesyonel bir uzman eşliğinde sabırla yürütülmesi gereken uzun soluklu bir yolculuk olduğu ancak son dönemde yatırımcıların karar verirken sosyal medyada yapılan paylaşımlardan etkilenebildiğine vurgu yapıldı.

Bu yüzden sosyal medyada bir fenomenin yorumları okunurken, bu kişinin ya da birlikte hareket ettiği kişilerin, aslında kendi pay alış ve satış işlemlerine arz veya talep yaratmak çabasında olabileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiğinin belirtildiği uyarı videosunda şunlar aktarıldı:

"Paylaşım yapanın kim olduğunu iyi araştırmalı, gerçek kimliğini gizleyen veya sahte isimlerle paylaşım yapan hesaplara karşı dikkatli olmalı, yapılan paylaşımlarda 'tüyo' diye tabir edilen, doğruluğu teyit edilemeyecek bilgilere itibar etmemelisiniz. Sosyal medya ve kitle iletişim araçları üzerinden yapılan yorum ve yatırım tavsiyesinin piyasa dolandırıcılığı veya piyasa bozucu eylem kapsamında değerlendirilebileceğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
Çünkü sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçları üzerinden oluşturulan gruplara dahil olan yatırımcılar, bu gruplar tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında hukuki ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu konu kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu'nda 2020 yılında birtakım değişiklikler yapıldı. Manipülasyon suçuna uygulanacak asgari hapis cezası 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı."

 

"Riskleri sınırlandırmak için paydaşlarımızın her zaman yanındayız"

 

Videoda, Borsa İstanbul'un piyasaların güvenilir, şeffaf, etkin, adil ve istikrarlı bir ortamda işlemesini sağlamak amacıyla Tedbir Yönetim Sistemi (TYS) ve Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi'ni (VBTS) 2020 yılında proaktif bir yaklaşımla kullandığına değinildi.

Sadece 2020 yılında Borsa İstanbul'un VBTS çerçevesinde pay bazında toplam 500 defa tedbir uyguladığı belirtilen videoda, TYS çerçevesinde ise 156 defa pay bazında tedbir ve 81 defa 176 yatırımcı bazında tedbir alındığı aktarıldı.

Videoda, tedbirlerle yatırımcıların aşırı fiyat hareketlerinden zarar görmesini önlemek için piyasadaki anomalilere karşı uyarılmalarının sağlandığı vurgulayarak, şöyle devam edildi:

"Bunun yanı sıra sosyal medya ağlarında yatırımcıları bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve potansiyel tehlikelere karşı farkındalık yaratmak amacıyla finansal okuryazarlığı artıracak webinar eğitimleri ve rehber mahiyetinde sunulan animasyon videoları yayınladık. Yatırımcıları yüksek volatilitenin getirdiği risklerden korumak için fiyat limitlerinin daraltılması, açığa satış yasakları gibi bazı önlemler ve pazar bazında işlem yöntemlerinin farklılaştırılması gibi yeni uygulamaları devreye aldık. Piyasaya zarar verebilecek seviyede işlem gerçekleştiren yatırımcıları uyarmak, yatırımcılarda farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığımız çalışmalara yeni yılda da tüm hızımızla devam ediyoruz. Riskleri sınırlandırmak için yaptığımız çalışmalarla paydaşlarımızın her zaman yanındayız."