EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 10:57   Güncelleme : 06-04-2021 10:57

Borsa İstanbul'da Matriks için gong töreni düzenlendi

Finansal teknoloji alanında halka arz edilen ilk firma olan Matriks, Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreni sonrasında MTRKS koduyla işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul'da Matriks için gong töreni düzenlendi

Bankacılık ve finans alanında faaliyette bulunan kişi, kurum ve kuruluşların, piyasalara ilişkin veri, haber, analiz, emir iletimi ve portföy izleme ihtiyaçlarına yönelik çözümler ile söz konusu firmaların alt yapı ihtiyaçlarına yönelik yazılım üretimi yapan Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri AŞ, Garanti BBVA Yatırım ile gerçekleştirdiği halka arz sürecini tamamladı.

Finansal teknoloji alanında halka arz edilen ilk firma olan Matriks, Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreni sonrasında MTRKS koduyla işlem görmeye başladı.

Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayan ve halka arz sürecinde 689 bin 426 talep gören Matriks, yatırımcıdan 8,8 kat ilgi gördü.

Matriks hisselerinin ilk işlem günü için gerçekleşen gong törenine Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Matriks Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gülerman, Matriks Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Akkurt, Matriks Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, Matriks Yönetim Kurulu Üyesi Berkant Erol, Matriks Yönetim Kurulu Danışmanı İsmail Hakkı Güneş katıılım sağladı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Dr. Korkmaz Enes Ergun, törendeki konuşmasında Borsa İstanbul bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında konuştu.

Finansal teknoloji alanında dünyada son zamanlarda çok hızlı gelişmeler yaşandığına değinen Ergun, şöyle konuştu:

"Küresel rekabetteki yerimizi alabilmek ve gücümüzü koruyabilmek için biz de altyapı sistemimizi Bistech ile yeniledik. Tüm piyasalarımızı ve takas sistemimizi uçtan uca tek bir sistem üzerine topladık. Böylece birçok farklı ürün sorunsuz şekilde tek bir sistemde işlem görebilir hale geldi. Gururla söyleyebilirim ki bu sayede dünyanın en likit borsalarından biri olduk. Bu bize artan hız, artan işlem hacmi ve artan veri kapasitesi olarak geri döndü."

Verinin işlendiğinde anlam kazanan bir ürün olduğuna dikkat çeken Ergün, "Bu anlamda veriyi işleyen Matriks gibi kurumlar, finansal sektörümüzün her zaman en önemli aktörlerinden biri olmaya devam edecek. Matriks'in önemini gören yaklaşık 690 bin yatırımcı, halka arzdan pay aldı. Başarılı halka arzdan dolayı tüm taraflara teşekkür ediyorum." dedi.

"Halka açılmak bizim için 18 yıllık bir hayal"

Matriks Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar da başarılı bir halka arz süreci geçirdiklerini ve yoğun bir ilgi karşılaştıklarını belirtti.

Yola çıktıkları ilk andan itibaren kendilerini sermaye piyasalarına tedarikçi olmak yerine bir iş ortağı, bir paydaş olarak konumlandırdıklarını dile getiren Tutar, şu açıklamaları yaptı:

"Halka açılmak bizim için 18 yıllık bir hayal, dolayısıyla şirket kurulduğundan beri bir anlamda buna hazırlanıyorduk. Fiili hazırlığımızı ise son bir kaç ayda yaptık. Yatırımcı ilgisinde bizim de çok mutlu olduğumuz bir rakama ulaştık, 689 bin 426 talep aldık, bizim için çok değerli. Halka arz miktarımız 8,8 kat talep aldı. Bu hem heyecan verici hem de sorumlulukları ve hedeflere bağlılıkları daha çok artırıyor."

Tutar, Matriks olarak, yeni dönemde halka arz ile birlikte kurumsal kimliklerini daha da kuvvetlendirerek sektördeki liderliklerini sürdürmek için için her zamankinden daha üstün bir çabayla, daha çok çalışacaklarını ifade ederek, halka arzın hayırlı olması temennisinde bulundu.