EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-03-2021 07:21   Güncelleme : 30-03-2021 07:21

Borç servisini askıya alma girişimi yıl sonuna kadar uzatıldı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, birçok ülkenin hala Kovid-19 salgınıyla savaştığını ve likidite sorunu yaşadığını dile getirerek, G20 Borç Servisini Askıya Alma Girişimi'nin, 2021'in sonuna kadar uzatılması gerektiğini duyurdu.

Borç servisini askıya alma girişimi yıl sonuna kadar uzatıldı

Malpass, 5 Nisan'da başlayacak IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları'ndan önce London School of Economics (LSE) tarafından gerçekleştirilen "Yeşil, kapsayıcı ve dirençli bir toparlanma sağlamak için Kovid-19 salgınının neden olduğu eşitsizlikle mücadele" başlıklı video konferans toplantısında, konuştu.

Yoksulluk, iklim değişikliği ve eşitsizliğe verilen cevapların, çağın belirleyicileri olacağını aktaran Malpass, iklime zarar vermeden, çevreyi bozmadan veya yüz milyonlarca aileyi yoksulluk içinde bırakmadan sürdürülebilir ve geniş tabanlı ekonomik büyümeyi sağlayan çözümlere acilen geçilmesi gerektiğini belirtti.. 

Yoksul ülkelerin yüksek seviyelerdeki borçlarla mücadele ettiğine vurgu yapan Malpass, G20 Borç Servisini Askıya Alma Girişimi'nin, geçen yıl mayıs ve aralık aylarında, 43 ülkenin yaklaşık 5,7 milyar dolarlık borç ödemesini ertelemesini sağladığını, ancak 7,3 milyar dolara kadar daha fazla tasarrufun beklendiğini söyled. 

"G20 ülkelerinin talimat vermesi ve teşvik oluşturması gerekiyor"

Malpass, tüm alacaklıların dahil olmamasından dolayı borçların beklenenden az düştüğünü dile getirerek, Paris Kulübü dışındaki büyük alacaklıların girişime kısmi olarak katıldığını, tahvil sahipleri ve özel alacaklıların ise kriz boyunca borç ödemelerini toplamayı sürdürdüğünü belirtti.

Son deneyimin, ticari alacaklıların borç erteleme girişimlerine "gönüllü katılım" çağrılarına uymayacağını gösterdiğine vurgu yapan Malpass, şunları kaydetti:

"G20 ülkelerinin, ulusal politika bankaları da dahil olmak üzere, tüm kamu ikili alacaklılarına borç erteleme çabalarına katılmaları için talimat vermeleri ve teşvikler oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca, kendi yetki alanlarındaki özel alacaklıları, düşük gelirli ülkeler için devlet borçlarının hafifletilmesi çabalarına tam olarak katılmaya zorla teşvik etmeleri gerekir."

Daha fazla katılım sağlanması için G7 ülkeleri tarafından dikkate alınması gereken önlemleren de bahseden Malpass, "Birçok ülke hala Kovid-19 ile mücadele ettiği ve likidite sıkışıklığı yaşadığı için G20 Borç Servisini Askıya Alma Girişimi'nin, 2021'in sonuna kadar bir kez daha uzatılması gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı