EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 13:42   Güncelleme : 24-03-2021 13:42

Blokzincir platformundan satılan ilk yenilenebilir enerji sertifikası

CK Enerji, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası'nın (I-REC) satışını blokzinciri üzerinden gerçekleştirmeye başladı.

Blokzincir platformundan satılan ilk yenilenebilir enerji sertifikası

CK Enerji şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, yenilenebilir enerji yatırımı ve kullanımını yaygınlaşması için "The International I-REC Standard" tarafından düzenlenen I-REC sertifikasının sanayi ve ticarethane müşterileri tarafından alınmasını destekleyen CK Enerji, bu alanda dünyada bir ilke adım attı.

Bu çerçevede  alıcı ve satıcı birbirlerini görmeden blokzinciri tabanlı Foton I-REC Platformu'dan işlemlerini gerçekleştirdi.

Düşüncelerini aktaran CK Enerji Ticaret Müdürü Kıvanç Akyıldız, ilk işlemde kaynağı güneş olan lisanssız yenilenebilir enerji santralinden alınan bir I-REC belgesinin satış işlemini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sertifika alımı ya da satımı yapmak isteyen şirketlerin blokzincir platformunda kurumsal hesap açtıklarını belrten Akyıldız, "İşlem yapabilmek için şirketlerin yetkilendirme süreçleri tamamlanıyor ve süreç başlıyor. Blokzinciri teknolojisinin ileride enerji sektöründe çok yoğun olarak kullanılacağını biliyoruz. Kendi grup şirketlerimizde blokzinciri tabanlı projeler geliştirme yönünde faaliyetlerimizi de yürütüyoruz." dedi.

I-REC'in Türkiye'deki yerel temsilciliğini yapan ve Foton I-REC Platformu'nun Kurucu Ortağı olan Can Arslan ise blokzinciri teknolojisinin enerji sektöründeki uygulama alanını genişlettiğini bildirerek, sözlerinin devamınd şunları aktardı:

“Yenilenebilir enerji pazarını değiştirebilecek potansiyele sahip blokzinciri teknolojisiyle geliştirdiğimiz proje sayesinde ilk adımı attık. Şu anda Türkiye'deki mevzuatlar gereği ödeme kripto para ile değil, nakit ya da banka üzerinden yapılıyor. İleride düzenlemelerin yapılması ile birlikte kripto para kullanımı da söz konusu olabilir. İlk yenilenebilir enerji sertifikasının satışını blokzinciri üzerinden CK Enerji ile yaptık. Bu Türkiye'de olduğu gibi dünyada da bir ilk."