EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 07:19   Güncelleme : 13-04-2021 07:19

Biden, şirket yöneticileriyle bir araya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, çip arzında yaşanan sıkıntıyı masaya yatırmak üzere yarı iletken, otomobil ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 19 şirketin üst yöneticileriyle görüştü.

Biden, şirket yöneticileriyle bir araya geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese ve ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo da video konferans yoluyla topantıya katıldı.

Toplantıya, Google'ın ana kuruluşu Alphabet, AT&T, Dell, Ford, General Motors, Stellantis, HP, Intel, Micron, Samsung ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Company gibi şirketlerin aralarında yer aldığı yarı iletken, otomobil ve teknoloji sektörlerinde faaliyette bulunan  19 şirketin üst yöneticileri katılım sağladı.

Biden,toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'nin yarı iletken ve pil gibi alanlarda "agresif" bir şekilde yatırım yaptığını dile getirerek "Çin ve dünyanın geri kalanı beklemiyor, Amerikalıların beklemesi için hiçbir sebep yok." diye konuştu.

Çipleri ve pilleri altyapı olarak tanımlayan Biden, "Dünün altyapısını onarmamız değil, bugünün altyapısını oluşturmamız gerekiyor." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, çip sıkıntısını "ulusal güvenlik sorunu" olarak niteendirdiklerini belirtti.

Konunun "bütüncül, uzun vadeli ve devletler arası bir yaklaşımla" ele alınması gerektiğini dile getiren Psaki, yarı iletken üretimi ve araştırmasınABD Başkanı Joe BidenBeyaz Saraya 50 milyar dolarlık yatırım yapılması için Kongre'ye çağrıda bulunduklarını hatırlattı.