DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-04-2021 08:08   Güncelleme : 15-04-2021 08:08

Biden, Rusya'ya yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

ABD Başkanı Joe Biden, SolarWinds'in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahalede bulunmasına yönelik Rus kurum ve kişilere yaptırım hazırlığında

Biden, Rusya'ya yaptırım uygulamaya hazırlanıyor

ABD’de Biden yönetimi, Rus kurum ve kişilere SolarWinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahalede bulunmasına ilişkin yaptırım hazırlığında

Perşembe günü açıklanması beklenen yaptırım listesinde hükümet ve istihbarat elemanları ve 20’ye yakın kuruluş mevcut. ABD’nin aynı zamanda 10 Rus resmi görevlisini ve diplomatını da ülkeden ihraç edeceği öngörülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, salı günü Rusya Başkanı Vladimir Putin ile yaptıkları görüşmede Amerika’nın kendi çıkarlarını koruyacağını belirtmişti. Biden aynı zamanda iki liderin bir zirve gerçekleştirerek sorunları konuşmasını teklif etmişti.

Yatırımcıların iki ülke arasındaki gerilimin azalacağına ve düşen yaptırım risklerine odaklanmasıyla Rus Rublesi dolar karşısında son üç aydaki en hızlı artışını sergilemişti.

ABD istihbarat kurumları, Rusya ve Putin'in 2020 seçimlerini etkilemek için büyük bir çaba sarfettiklerinden çok eminken, Rusya istihbarat servisiyle bağlantılı medya kuruluşlarının 2020 yılı seçim kampanyalarıyla ilgili yanlış bilgiler yaydığını da bildiriyor.