SPOR
Giriş Tarihi : 24-03-2021 20:52   Güncelleme : 24-03-2021 21:29

Beşiktaş'tan borçlara ilişkin açıklama

Beşiktaş, UEFA'ya yönelik vadesi geçmiş borcunun bulunmadığını ve hukuki sürecin devam ettiğini bildirdi.

Beşiktaş'tan borçlara ilişkin açıklama

UEFA, Beşiktaş Jimnastik Kulübünün (BJK) 30 Eylül 2020'den itibaren vadesi geçen borçlarının bulunduğunu ve finansal ihlal yaptığını belirterek Kulübün 2021-2022 sezonunda, UEFA'dan elde ettiği gelirlerinin yüzde 15'ine el konulacağını kaydetti.

 Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafından yapılan açıklamada 30 Eylül 2020'den önceki borçlarınsa vadesi geçmiş olarak ödendiğine işaret edilirken Beşiktaş'ın gelirlerine el konulmaması için Kulübün, borcunun bulunmadığını 30 Haziran'a kadar ispatlaması gerekiyor.

BJK: Borcumuz yok

Metinde, UEFA Spor Tahkim Mahkemesine itirazda bulunulabileceği belirtilirken BJK tarafından yapılan açıklamada, Kulübün bahsedildiği şekilde, vadesi geçen borcunun bulunmadığı ve hukuki sürecin devam ettiği kaydedildi.

Kulüp tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklama:

Kamuoyu'nun bilgisine,

UEFA CFCB Adjudicatory Chamber (UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu - Yargı Komisyonu) tarafından Şirketimize tebliğ edilen karar göre; Şirketimizin UEFA Financial Fair Play Regülasyonunun vadesi geçmiş borçlara ilişkin hükümlerini ilgili süreler içinde yerine getirmediği, bu sebeple de 2021/2022 UEFA gelirlerimizin 15%'ine el konulacağını, ancak 30.09.2020 itibariyle tespit edilmiş olan vadesi geçmiş borçlarımızı 30.06.2021 tarihine kadar ortadan kaldırdığımız durumda ilgili yaptırımın uygulanmayacağı bildirilmiştir.

Anılan borçların, kararda ifade edildiği gibi vadesi geçmiş borç olmadığı yönündeki iddiamız ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir.

Buna ek olarak, kararda da belirtildiği üzere, karar henüz kesinleşmemiş olup CAS'a gitme hakkımız bulunmaktadır. Konuya ilişkin değerlendirmelerimiz sürmektedir.