EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 07:08   Güncelleme : 09-04-2021 08:00

BDDK'ya 35 şirket intibak başvurusunda bulundu

BDDK'ya 23'ü tek başına, 12'si ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere toplamda 35 tasarruf finansman şirketi intibak başvurusu yaptı.

BDDK'ya 35 şirket intibak başvurusunda bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tasarruf finansman şirketlerinden 23'ünün tek başına, 12'sinin ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere  intibak başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

BDDK'nın resmi internet sayfasında yapmış olduğu açıklamada, Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alındığı belirtildi.

Bu çerçevede, tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin BDDK'ya başvuru yapmalarının zorunlu olduğu ve başvuru yapmayanlar hakkında "İzinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem tesis edileceğinin bidirildiği açıklamada, belirlenen başvuru süresinin dün sona erdiği aktarıldı.

Açıklamada, BDDK'ya intibak başvurusunda bulunan şirketlerin, değerlendirme süreci sonlanana kadar faaliyetlerine devam edebileceği ifade edilerek, şunlar aktarıldı:

"Diğer taraftan, intibak talebi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından uygun bulunanlar, sektörde faaliyetlerine devam edecek olup, intibak talebi reddedilen şirketler ise ret kararından itibaren faaliyetlerine devam edemeyecektir. Dolayısıyla bugün itibarıyla intibak başvurusunda bulunduğu ifade edilen şirketler haricinde, tasarruf finansman faaliyetinde bulunanlar veya alınması gereken izinleri almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilan ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda tasarruf finansman şirketi gibi faaliyet gösterdiği izlenimini uyandıran söz ve deyimleri kullananlar hakkında kurumumuz tarafından 'izinsiz faaliyette bulunmak' suçundan adli mercilere başvuruda bulunulacaktır."

Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için, intibak başvurusu yapan şirketler arasında bulunmayan gerçek ve tüzel kişilere itibar etmemesi uyarısı yapılan açıklamada, bu çerçevedeki eylemleri gerçekleştirenlerin BDDK veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, tasarruf finansman şirketlerine yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altına alınmadığı hususu vatandaşların duyuruldu.