EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 08:55   Güncelleme : 24-03-2021 08:55

Bazı ithal ürünlere yönelik dampinge karşı önlem uygulanacak

Ticaret Bakanlığı tarafından Çin, Kamboçya ve Tayland'dan ithal edilen bazı ürünlerde haksız rekabetin önlenmesi için dampinge karşı önlem uygulanmasını kararı alındı. 

Bazı ithal ürünlere yönelik dampinge karşı önlem uygulanacak

Bakanlığın  hazırladığı ithalatta haksız rekabetin önüne geçilmesi için 3 tebliğ, Resmi Gazete'nin bu günkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Tebliğlerle, Çin, Kamboçya ve Tayland'dan  bazı ürünlerin ithalatına yönelik önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturmanın tamamlanması sonucunda alınan kararlar uygulamaya geçti.

İlk tebliğe göre, Çin menşeli "gıda maddelerini öğütücülere, karıştırıcılara, meyve veya sebze preslerine mahsus bıçak ve kesici ağızlar" ürününe yönelik Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen nihai gözden geçirme soruşturması tamamlandı.

Soruşturma sonucu, mevcut önlemin yürürlükten kaldırılması durumunda dampingin ve zararın sürmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptandı. Bu çerçevede, söz konusu üründe kilogram başına 28,85 dolar dampinge karşı önlem uygulanması kararı alındı.

Kamboçya'dan ithal edilen bazı ipliklere damping 

İkinci tebliğe göre ise söz Ticaret Bakanlığı tarafından Kamboçya menşeli veya çıkışlı "sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler (kesik elyaf ipliği)" ithalatı için soruşturma tamamlandı.

Bu soruşturma kapsamında, West Forest Thread Co. Ltd. firması da dahil, Kamboçya'da yerleşik firmaların yürürlükteki dampinge karşı önlemden kaçınma dışında, yeterli bir haklı nedeni veya ekonomik gerekçesi bulunmayan bir uygulama, işlem veya iş sonucu yürürlükteki dampinge karşı önlemi etkisiz kıldığı saptandı.

Kamboçya menşeli veya çıkışlı söz konusu eşyanın ithalatının, Çin menşeli ithalatta "Diğerleri" için yürürlükte bulunan dampinge karşı önleme tabi olması kararı alındı. Kamboçya menşeli veya çıkışlı ürünün ithalatında kilogram başına 0,80 dolar dampinge karşı önlem alınacak.

Tayland'dan ithal edilen cam elyafı takviye ürünlerine damping 

Üçüncü tebliğe göre, Tayland menşeli veya çıkışlı "cam elyafı takviye malzemeleri (boru ve tüplerin izolasyonuna mahsus kokiller ve mahfazalar hariç, taşlama ve kesici disklerde kullanılan delikli disk şeklindeki cam dokuma hariç)" ithalatı için soruşturma gerçekleşti.

Asia Composite Materials (Thailand) Co., Ltd. ve Wanda New Material (Thailand) Co. Ltd. firmaları dahil, Tayland'da yerleşik firmaların uygulamalarıyla yürürlükteki dampinge karşı önlemi etkisiz kıldığı sonucuna varıldı.

Söz konusu ürünün ithalatının, Çin menşeli ithalatta "Diğerleri" olarak gruplandırılan ürünler gibi dampinge karşı önleme tabi olması kararı alındı.

Bu çerçevede, Tayland menşeli veya çıkışlı cam liflerinden uzunluğu 50 milimetreyi geçmeyen kırpılmış iplikler, fitiller, diğerleri, takviye tabakaları, dokumaya elverişli liflerden (boru ve tüplerin izolasyonuna mahsus kökiller ve mahfazlar hariç, taşlama ve kesici disklerde kullanılan delikli disk şeklinde cam dokuma hariç), cam liflerden keçe ürünlerine CIF bedelinin yüzde 35,75'i oranında dampinge karşı kesin önlem uygulaması yapılacak.