EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 08:15   Güncelleme : 24-03-2021 08:15

Bartın'da üretilen rengarenk şekerler Avrupa'da

v Almanya'da  yıllarce gıda firmalarında çalıştıktan sonra memleketi Bartın'da şeker fabrikası kuran iş adamı, bu yıl ilk çeyrekte Avrupa ülkelerine 2 milyon sosyete şekeri sattı.

Bartın'da üretilen rengarenk şekerler Avrupa'da

Memleketi Bartın'da kurduğu  fabrikada sosyete şekeri üretimi gerçekleştiren iş adamı Oktay Sarıal, yeni yılın ilk çeyreğinde Avrupa ülkelerine 2 milyon sosyete şekeri ihracatı yaptı.

Yaklaşık 20 yıl önce Almanya'ya yerleşen evli ve iki çocuk babası Oktay Sarıal, burada bir süre gıda firmalarında çalıştıktan sonra kendi işini kurdu.

Kısa sürede işlerini büyüten Sarıal, Cumhurbaşkanı'nın Avrupa'daki iş adamlarına yapmış olduğu yatırım çağrısı üzerine 2 yıl önce memleketi Bartın'da fabrika kurdu.

Fabrikada 27'si kadın 31 kişiye istihdam olanağı sunan Sarıal, salgına rağmen imal ettiği sosyete şekerlerini 2020 yılında Almanya, Hollanda, İngiltere, Yunanistan ve Belçika'ya satarak ülke ekonomisine yaklaşık 4 milyon lira gelir sağladı.

2021'in ilk çeyreğinde ise yurt dışına gönderdiği sosyete şekerlerinden 2,5 milyon lira kazanç sağlayan Sarıal, pazar payını artırarak üretimine devam ediyor.

"Yolumuza hızlı şekilde devam ediyoruz"

İş adamı Oktay Sarıal, geçen yıl yaklaşık 3 milyon adet şeker ihracatı gerçekleştirdiklerini, bu nedenle hedeflerini daha da büyüterek yola devam etmeye karar verdiklerini aktardı.

Salgın döneminde olmalarına rağmen işlerinin iyi gittiğini belirten Sarıal, "Yeni yılın ilk çeyreğinde pandemi süreci olmasına rağmen 1,5 milyona yakın sipariş aldık ve 1 milyon adedini teslim ettik. Yurt dışında anlaşmalı şirketlerimiz var. Tırlar geliyor, yüklemeyi yapıyoruz ve mührünü vuruyoruz. Hangi ülkeye gidecekse yola çıkıyor. Anlaştığımız şirketler bizden ilk olarak numune istiyor. Numuneleri gönderiyoruz ve onların isteklerine göre de yapıyoruz. Yolumuza hızlı şekilde devam ediyoruz." söyleminde bulundu.

"Kadın istihdamına önem veriyoruz"

Fabrikalarında kadın istihdamına çok önem verdiklerini belirten Sarıal, "Bünyemizde 31 kişi çalışmakta. Bu çalışan arkadaşlarımızın 27'si bayan. Sosyal ve çalışma hayatına katılımları inancını taşıdığımız için bayan personel sayımızı artırarak yolumuza devam ettik. Pazar payımızı artırarak hedeflerimize ilerlemeye devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.