EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 08:12   Güncelleme : 06-04-2021 08:25

Bakan Yellen'dan "küresel asgari kurumlar vergisi" çağrısı

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 ülkeleriyle birlikte küresel asgari kurumlar vergisi üzerinde çalıştıklarını die getirerek, küresel ekonominin çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için küresel bir asgari vergi kullanılabileceğini ifade etti.

Bakan Yellen'dan

Yellen, Chicago Küresel İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte, yeni tip koronavirüs  salgını sonrası küresel toparlanmaya yönelik açıklamalar yaptı.

ABD'nin dünya ile ekonomik ilişkilerine rehberlik eden 3 temel hedefe vurgu yapan Yellen, bunlardan ilkinin ABD ekonomisine fayda sağlayan istikrarlı ve büyüyen bir dünya ekonomisi olduğunu işaret etti.

Yellen, güçlü bir dünya ekonomisini sağlamaya çalışırken finansal istikrara ilişkin mevcut ve olası risklere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Mali desteğin erken çekilmemesi uyarısı

İkinci hedefin yoksullukla mücadele ve daha kapsayıcı küresel ekonomiyi teşvik etmek olduğunu aktaran Yellen, harekete geçilmezse zengin ve yoksul ülkeler arasında derinleşen bir küresel ayrışma olabileceğini söyledi.

Yellen, gelişmiş ekonomilerin zafer ilan etmesi için henüz çok erken olduğuna dikkat çekerek, "Ortaklarımızı güçlü mali desteğe devam etmeye, güçlü toparlanmayı teşvik etmek ve küresel dengesizliklerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmak için desteği çok erken çekmekten kaçınmaya çağırıyorum." şeklinde konuştu.

Yoksul ülkelerin krizi atlatmasına destek olabilmek için öncelikle aşıların ve testlerin olabildiğince erişilebilir olmasını sağlayarak salgının durdurulması gerektiğini ifade eden Yellen, düşük gelirli ülkelerin sıranın arkasına düşme riskiyle yüz yüze olduğunu ve mevcut hızda 2023 veya 2024'e kadar aşılama çerçevesine giremeyebileceklerine vurgu yaptı.

Yellen, düşük gelirli ülkelerin aşı alımlarını güvence altına almak, üretim eksikliklerini gidermek ve yurt içi piyasaya sürmeyi finanse etmeleri için daha fazla çalışma ve finansmana gerek duyulduğunun vurgusunu yaptı.

Diğer bir küresel zorluk teknolojik değişime uyum sağlamak

Üçüncü olarak zorlukların küresel olduğuna dikkat çeken Yellen, Kovid-19'un salgına yönelik müdahalelerin küresel iş birliği gerektirdiğini açıkça gösterdiğine ve gelecek şoklara karşı hazırlıklı olabilmek için ortaklarla birlikte çalışıldığına değindi.

Yellen, karşılaşılan bir diğer küresel zorluğun teknolojik değişime nasıl uyum sağlanacağı olduğunu ancak dijitalleşmenin eşitsizliği ve siber güvenliğe ilişkin endişeleri baskıladığını söyledi.

Ucuz, anlık ve güvenilir ticari ve finansal işlemler için dijital finansta inovasyonu teşvik etmek üzere yurt içinde ve müttefiklerle yakın şekilde çalışacağını belirten Yellen, aynı zamanda bu yeni teknolojilerin kullanımının doğasında bulunan riskleri ve tehditleri hesaba katmak için yasal ve düzenleyici kapsamların modernize edilmesi için de çalışma yaacaklarını ifade etti.

"Küresel asgari kurumlar vergisi için G20 ile çalışıyoruz"

Yellen, birbirine bağlı dünyanın bir başka sonucunun da 30 yıldır süren kurumlar vergisi oranlarını düşürme yarışı olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

"Rekabetçilik, ABD merkezli şirketlerin küresel birleşme ve devralma tekliflerinde diğer şirketlere karşı nasıl davrandıklarından daha fazlasıyla ilgilidir. Bu, hükümetlerin temel kamu mallarına yatırım yapmak ve krizlere yanıt vermek için yeterli geliri sağlayan istikrarlı vergi sistemlerine sahip olmasını ve tüm vatandaşların hükümetin finansman yükünü adil bir şekilde paylaşmasını sağlamakla ilgilidir."

Küresel asgari kurumlar vergisi oranını belirlemek için G20 ülkeleriyle birlikte çalışma yürüttüklerini aktaran Yellen, "Küresel ekonominin çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesinde daha eşit bir oyun alanına dayalı olarak gelişmesini, inovasyonu, büyümeyi ve refahı teşvik etmesini sağlamak için birlikte küresel bir asgari vergi kullanabiliriz." dedi.

Yellen, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük uzun vadeli tehdidin iklim değişikliği olduğuna vurgu yaparak, finansal kurumların, düzenleyicilerin ve yatırımcıların bilinçli kararlar alabilmeleri adına iklim riskinin finansal sisteme entegre olabilmesini sağlamak üzere çalıştıklarını ifade etti.