EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 14:49   Güncelleme : 12-04-2021 15:18

Bakan Pekcan, Libyalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Libya’nın yeniden yapılandırılması sürecinde sanayiden alt ve üstyapı yatırımlarına, sağlıktan enerjiye, eğitimden bankacılığa kadar her alanda iş birliğinin devam edeceğini belirtti.

Bakan Pekcan, Libyalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi

Pekcan, Türkiye-Libya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı münasebetiyle Türkiye’yi ziyarete gelen Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc ve Planlama Bakanı Fahir Miftah Buferne ile Ticaret Bakanlığında görüştüler.

Bakan Pekcan, toplantıdaki konuşmasında, dost ve kardeş Libya’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının Türkiye’nin Libya’ya yönelik tutumunun temel ilkeleri olduğunu ifade ederek, "Türkiye, Libya’nın yanında yer almaya devam edecektir. Libya’nın yeniden yapılandırılması sürecinde sanayiden alt ve üstyapı yatırımlarına, sağlıktan enerjiye, eğitimden bankacılığa kadar her alanda yatırım ve teknik iş birliğine yönelik iş birliğimiz devam edecek. Türkiye, bu alanlarda sorumluluk almaya hazırdır." şeklinde konuştu.

Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 3,6 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Pekcan, "2020 yılı itibarıyla bunun tekrar 3,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını memnuniyetle görüyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha da fazla geliştirerek ticaret hacmimizin çok daha iyi rakamlara ulaşmasını birlikte sağlayacağız." yorumunu yaptı.

Pekcan, müteahhitlik sektörünün Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en önemli unsurlarından birini oluşturduğunu vurguladı

Firmaların geçmişten kalan sorunlarının karşılıklı iş birliği ve anlayış içinde çözüme kavuşturabilmek amacıyla ağustos ayında bir mutabakat zaptı imzalandığını belirten Pekcan, mutabakat zaptının yürürlüğe girmesini müteakip Türk firmalarının Libyalı işveren idarelere görüşme isteklerini içeren başvurularını yaptıklarını aktardı.

Beklentilerinin görüşme sürecinin hızlandırılarak yürütülmesi, bir an önce çözüm odaklı şekilde sonuçlandırılması olduğunu dle getiren Pekcan, şöyle devam etti:

"Geçmişten kaynaklanan sorunların çözümü, hem Libya’nın hem de firmalarımızın geleceğe daha umutla bakmasına yardımcı olacaktır. Firmalarımızın Libya’nın ihtiyaçları ve güvenlik koşulları dikkate alınarak belli projeler çerçevesinde tekrar işbaşı yapmaları ve Libya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni projelere başlamaları, Libya’daki istikrar ve gelişme sürecini de destekleyecektir ve Türkiye-Libya dayanışmasını tüm dünyaya göstermek açısından da bir zemin olacaktır."

Pekcan, ikili ticarette yeniden başlayan canlanmanın kalıcı hale gelmesi, yatırımların cazipleştirilmesi için ticaret ve yatırım ilişkilerini etkileyen yasal zemini güçlendirici hamlelerin yapılması gerektiğini belirterek, kurum ve kuruluşlar arasındaki teknik iş birliğini önemsediklerini ve desteklediklerini aktardı.

Pekcan, "Libya’da son yıllarda yaşanan gelişmeler sonrasında ülkenin tüm kurumlarıyla yeniden ayağa kalkma ve inşa sürecine girdiğini mutlulukla gözlemliyoruz. Bu süreçte ülkemiz her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi vermeye devam edecektir." dedi.

İkili ticari ve ekonomik ilişkilerin tüm kapsamıyla ele alındığı Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı'nı bu yıl içinde gerçekleştirmek istediklerini ifade eden Pekcan, sözlerini şöyle ssonlandırdı

"Türkiye, tüm kaynakları ile Libya’nın kalkınma hamlelerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinin, ivme kazandırmak amacıyla bir yol haritası belirlenmesi önemli bir husustur. Önümüzdeki dönemde diyalog yoluyla iş birliği alanlarını birlikte belirleyeceğimizi ve bu zemin üzerinde ilerleyeceğimizi düşünüyorum."

Libya, Türk müteahhitlik firmalarının yeniden çalışmalarına başlamalarını bekliyor

Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc de iki ülkenin uzak geçmişe dayanan derin ilişkilerinin olduğunu belirterek, iş birliğinin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Planlama Bakanı Fahir Miftah Buferne de müteahhitlik sektöründe geçmiş sorunların çözümlenmesi için mutabakat zaptının yürürlüğe girdiğini, bu kapsamda Türk firmalarından tekrar çalışmalarına başlamasını beklediklerini dile getirdi.