EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 12:21   Güncelleme : 14-04-2021 12:21

Avrupalılar dijital avronun mahrem, güvenli ve ucuz olmasını istiyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) dijital avro ihracına yönelik kamuoyu görüşünde Avro Bölgesi vatandaşları ve profesyonellerinin, dijital avronun “mahrem, güvenli ve ucuz” olmasını istedikleri ortaya çıktı.

Avrupalılar dijital avronun mahrem, güvenli ve ucuz olmasını istiyor

ECB’nin olası "dijital avro" ihracına yönelik kamuoyu görüşünün detaylı raporu yayımlandı.

Rapora göre, Avro Bölgesi vatandaşları ve şirketleri dijital para ile ödeme yaparken “ödemenin gizliliğini (kişisel gizlilik mahremiyet)” önemli öncelik olmasını istiyor.

Ödemelerin gizliliğinin" potansiyel bir dijital avronun talep edilen özellikleri arasında yüzde 43 ile en yüksek sırada bulunurken, bunu yüzde 18 ile "güvenlik" ve yüzde 11 ile "Avrupa çapında erişim talebi" takip etti. Bunları ise yüzde 9 ile dijital avroda ek maliyetlerin olmaması ve yüzde 8 ile de online kullanım izledi.

Rapora göre, ECB’nin anketine katılanlar dijital avronun bankacılık sistemine entegre olmasını talep ederken, katılımcıların yarısı her vatandaşın kaç dijital avroya sahip olabileceğine sınır getirilmesini tercih etti.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, konuyla ilgili değerlendirmesinde, dijital avronun Avrupalıların ihtiyacını görürse başarılı olabileceğine vurgu yaparak “Dijital avronun ankette vurgulandığı gibi vatandaşların ihtiyacını karşılaması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

ECB'nin "dijital avro" ihracına ilişkin anket 12 Ekim 2020 ve 12 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çevrim içi ankete 8 bin 221 cevap geldi. En çok yanıt ise yüzde 47 ile Almanya’dan geldi. Almanya yüzde 15 ile İtalya ve yüzde 11 Fransa takip etti..

Diğer taraftan, ECB Başkanı Christine Lagarde, 13 Ocak 2021’de ECB'nin olası "dijital avro" ihracıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Dijital bir avromuz olacak. Bunun ihracının 5 yıldan fazla sürmeyeceğini umuyorum. Bizim için bunun mantıklı bir tercih olduğundan emin olmak biraz zaman alacak." şeklinde konuşmuştu.

anketAvrupa Merkez Bankası (ECB)dijital avroECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta