EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-02-2021 07:16   Güncelleme : 24-02-2021 07:16

AvivaSA'nın yüzde 40'ı uluslararası şirkete satıldı

AvivaSA'nın hissesinin yüzde 40'ı, Sabancı'nın 10 yıllık ortağı Ageas'a satıldı. Uluslararası sigorta grubu Ageas, Avrupa ağırlıklı faaliyet gösteriyor.

AvivaSA'nın yüzde 40'ı uluslararası şirkete satıldı

AvivaSA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer konuya ilişkin "Yeni ortaklık yapısıyla müşterilerimizin finansal geleceklerinde üstlendiğimiz kilit rollerin, ülkemize ve paydaşlarımıza sorumluluklarımızın farkındalığıyla, sürdürülebilir başarısı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Aviva, şirketteki yüzde 40 hissesinin satışı için Sabancı Holding’in hayat dışı sigorta sektöründe 2011 yılından bu yana ortağı olan uluslararası sigorta grubu Ageas ile sözleşme imzaladı.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Holding ve İngiliz sigorta grubu Aviva iştiraki olan AvivaSA’da önemli bir değişiklik kararı alındı.

AvivaSA’nın ortaklarından Aviva, Birleşik Krallık, İrlanda ve Kanada pazarlarına odaklanacağını, kıta Avrupası ve Asya’daki yatırımlarını gözden geçireceğini 2020 yılının üçüncü çeyreğinde dile getirirken karar doğrultusunda Aviva, AvivaSA’daki yüzde 40 hissesini Avrupa’nın öncü sigorta şirketlerinden ve 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan uluslararası sigorta grubu Ageas’a satışına ilişkin hisse satın alım sözleşmesini imzaladı.

Bu yıl içinde tamamlanması beklenen satışın ardından Ageas, Sabancı Holding ile birlikte hayat dışı sigortacılık alanında süregelen iş birliğini, bireysel emeklilik ve hayat sigortası pazarını da kapsayacak şekilde sürdürecek.

Ageas Üst Yöneticisi Hans De Cuyper konuyla ilgili "Bu yatırım bize uzun süredir güçlü bir iş birliğimiz olan Sabancı Holding ortaklığıyla, Türkiye’de büyümekte olan hayat sigortası alanına da giriş yapmak adına harika bir fırsat yaratıyor. Halihazırda Aksigorta ile hayat dışı sigorta alanında faaliyet gösteriyoruz. Bu yeni ortaklık ise Türkiye’de hayat ve hayat dışı sigorta olmak üzere iki pazarda da kilit paydaşlardan biri olmamızın önünü açacak." değerlendirmesini yaptı.