EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-04-2021 12:37   Güncelleme : 07-04-2021 12:37

Aramco, petrol boru hatlarındaki hissesinin yüzde 49'unu satıyor

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco, petrol boru hatlarının yüzde 49 hissesini ABD'li, Çinli ve yerel yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma 10-15 milyar dolardan bir fiyata satmak için görüşmeler yaptığı bildirildi.

Aramco, petrol boru hatlarındaki hissesinin yüzde 49'unu satıyor

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, söz konusu satışa ilişkin anlaşmanın bu hafta içinde açıklanmasının beklendiği belirtildi.

Söz konusu haberde, sahip olduğu petrol boru hatlarındaki hisselerin çoğunluğunu elinde tutarak varlıkların operasyonel kontrolünü de garanti altına alan Saudi Aramco'nun, yüzde 49'luk hissenin satışı için ABD satınalma devi Apollo Global Management Inc, enerji yatırım şirketi EIG Global Energy Partners, Çin altyapı fonu Silk Road Fund, Çin özel sermaye fonu China Reform Fund Management Co ve Suudi emeklilik fonundan oluşan bir grup yatırımcıyla görüşmeler yaptığı aktarıldı.

Buna göre, hisselerin 10-15 milyar dolara satışı noktasında anlaşılması halinde, taraflar arasında bir ortak girişim kurulması öngörülürken gelir paylaşımı konusunda detaylar henüz belli değil.