EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-04-2021 09:31   Güncelleme : 14-04-2021 09:31

Antalya'ya özgü olan zeytin coğrafi işaret logosuyla satışa sunulacak

Antalya Ticaret Borsası tarafından Türk Patent ve Marka Kurumundan 2 yıl önce tescili alınan zeytinin, ürün ambalajlarında coğrafi işaret kullanacak firmalarla protokol imzalandı

Antalya'ya özgü olan zeytin coğrafi işaret logosuyla satışa sunulacak

Antalya'ya özgü "Tavşan Yüreği" adındaki zeytin, coğrafi işaret logosuyla satılacak.

Borsa Başkanı Ali Çandır, imza töreninde, "Tavşan Yüreği" zeytininin korunması ve gelecek nesillere aktarılması gereken bölgeye has önemli bir zeytin çeşidi olduğunu dile getirdi.

"Coğrafi işaret etiketi, üreticiler için değerli bir araç"

Coğrafi işaret belgesinin, ürünün kalitesinin korunması, ürünün izlenebilirliği ve sahte ürünleri önlemek için önemli bir belge olduğuna işaret eden Çandır, "Coğrafi işaret etiketi, bir ürünün sahteciliğe karşı korunmasını, pazarda ürün farklılaştırmasını ve rekabet avantajını sağlayan üreticiler için değerli bir araçtır. Hem üreticimizi korumak hem de tüketicinin yanıltılmasına engel olmak için bu belgeyi önemsiyoruz." dedi.

Çandır, düzenlenen protokolün de "Tavşan Yüreği" zeytinine değer katacağınaa inandığını ifade etti.

Törene Zeytinpark Genel Müdürü Vahdet Narin, Büyükakça Zeytincilik ve Zeytinyağları sahibi Zafer Tan ve ATB Coğrafi İşaret Danışmanı Rana Demirer katılım sağladı.

Protokolle, firmalar, coğrafi sınırlar dahilinde üretilmiş ve coğrafi işaret tescil belgesinde belirtilen kalite özelliklerini taşıyan zeytinin "Antalya Tavşan Yüreği Zeytini" adı altında satışı için ATB'ye bildirimde bulunacak, ATB'den isim, logo ve amblemi kullanmayı talep edebilecek. Borsa da coğrafi işareti kullanılan ürünlerin denetimini sağlayabilecek.