EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:48   Güncelleme : 09-04-2021 13:48

Almanya'nın sanayi üretimi düşüşünü sürdürüyor

Almanya’da sanayi üretimi, art arda aylık düşüşünü  ikinci ayda da sürdürdü 

Almanya'nın sanayi üretimi düşüşünü sürdürüyor

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), sanayi üretimiyle ilgili şubat ayı geçici verilerini açıkladı.

Verilere göre, mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 düştü.

Ülkede sanayinin üretimi Kovid-19'un etkisiyle ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2 düşüş kaydederek, Mayıs 2020'den bu yana sanayi üretiminde süre gelen artış eğilimi de son buldu.

Piyasalarda sanayi üretimine yönelik beklenti yüzde 1,5 artması doğrultusunda olmuştu.

Yıllık yüzde 2,5 düşüş olarak açıklanan ocak ayı sanayi üretimi verisi de yüzde 2 düşüş olarak düzenlendi.

Veriler, şubat ayında önceki aya göre enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 1,8 gerilediğini gösterdi. Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 3,2 ve ara malı üretimi yüzde 1 geriledi.

Şubat ayında tüketim malları üretiminde yüzde 0,2 artış kaydedilirken, sanayi dışında inşaatta bir önceki aya kıyasla yüzde1,3 düşüş yaşandı. Enerji üretimi seviyesinde ise yüzde 1 gerileme oldu.

Son iki aydaki düşüşlere rağmen imalat sektörü halen nispeten güçlü

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sanayi üretiminde son iki aydaki düşüşlere rağmen imalat sektörünün nispeten güçlü olduğu aktarıldı.

Sanayi üretiminin ocak-şubat döneminde kasım-aralık dönemine kıyasla yüzde 1,9 düştüğü belirtilen açıklamada, inşaatta ise yüzde 8,8 kayıp yaşandığı aktarıldı. Bu dönemde otomotiv sektörünün üretiminde ise yüzde 10 düşüş olduğuna vurgu yapıldı. 

Alman ekonomisinin ilk çeyrekte daralmadan kaçmasını görmek zor

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuyla ilgili açıklamasında, şubat ayına yönelik sanayi üretimi verilerinin, Alman ekonominin ilk çeyrekteki daralmadan nasıl kurtulabileceğini görmeyi zorlaştırdığını dile getirdi.

Alman imalat sektörünün dünyadaki bazı bölgelerde aşılama ile gelen ekonomik toparlanmadan yararlandığını aktaran Brzeski, “Alman hükümeti şu anda Kovid-19 salgınına karşı daha sıkı tedbirleri tartışırken, sektördeki üretim beklentileri tüm zamanların en yüksek seviyesinde” şeklinde konuştu.

Brzeski, “Aslında, yılın ilk çeyreğinde Alman ekonomisinin daralmasını önlemek için martta imalat ve inşaat faaliyetlerinde bir sıçrayış olması gerekecekti. Sanayi üretimi şu anda dördüncü çeyreğe kıyasla istikrarlı, ancak inşaat sektörü tek başına GSYH'da yüzde 0,5'in üzerinde bir düşüşe katkıda bulunacaktır. Alman ekonomisinin ilk çeyrekte bir daralmadan nasıl kaçabileceğini görmek zor.”  dedi.