EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 12:36   Güncelleme : 15-04-2021 12:36

Almanya'nın 2021 büyüme tahmini düştü

5 düşünce kuruluşu, kısıtlamaların beklentilerden uzun sürmesi nedeniyle 2021 yılına ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 4,7'den yüzde 3,7'ye düşürdü. Ülke ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 2,7'den yüzde 2,9'a çıkartıldı.

Almanya'nın 2021 büyüme tahmini düştü

Almanya'nın önde gelen 5 düşünce kuruluşu, yeni tip koronavirüs  salgınında kısıtlamaların beklentilerden uzun sürmesi nedeniyle bu yıla ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 4,7'den yüzde 3,7'ye çekti.

5 ekonomik düşünce kuruluşunun ortaklaşa hazırladığı raporda, ülke ekonomisiyle ilgili sonbaharda paylaştığı 2021-2022'yi kapsayan büyüme tahminlerini revie etti. Rapor, Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW Berlin), Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) ve Essen Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (RWI)  tarafından hazırlandı.

5 düşünce kuruluşunun yapmış olduğu ortak açıklamada, bu yıl için büyüme tahmininin yüzde 4,7'den yüzde 3,7'ye çekildiği, gelecek yıla ilişkin büyüme öngörüsünün ise yüzde 2,7'den yüzde 2,9'a çıkartıldığı bildirildi.

Açıklamada, "Kovid-19'un yayılmaması için yeniden uygulanan kısıtlamalar ekonomik toparlanmayı geciktiriyor ancak aşılamayla enfeksiyon riskleri ortadan kalkar kalkmaz ekonomide güçlü bir toparlanma başlayacak. Ekonominin gelecek yılın başında normal üretim seviyesine dönmesi beklenebilir." ifadelerine yer verildi.

İstihdam edilen kişi sayısının bu yıl 44 milyon 782 binden 44 milyon 808 bine çıkacağı tahmininin yer aldığı  açıklamada, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde işsizliğin yüzde 5,9'dan yüzde 5,7'ye düşmesi yıllık enflasyonun bu yıl yüzde 2,4'e çıkması gelecek yıl ise yüzde 1,7'ye düşmesinin beklendiği belirtildi.

Alman ekonomisinde bu yıla yönelik büyüme tahminlerindeki aşağı yönlü revizenin, salgında kısıtlamaların beklentilerden uzun sürmesinden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, "Salgının daha da yayılması, ekonomik görünümdeki en önemli aşağı yönlü risk olmaya devam ediyor. Aşıların ve testlerin uygulanmasında yine de dar boğazlar ve gecikmeler olabilir." açıklaması yapıdı.

Açıklamada, yeni virüs mutasyonlarının ortaya çıkmasının, aşıların etkinliğini düşürebileceği ve potansiyel olarak ekonomideki açılış sürecini durdurabileceği, bunun da bir kez daha ekonomik toparlanmada aksamalara yol açabileceği aktarıldı.

ALMANYA büyüme Ekonomik düşünce kuruluşu GSYH