EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-04-2021 13:53   Güncelleme : 08-04-2021 13:53

Almanya'da mart ayı şirket iflası yüzde 20'yi geçti

Almanya'daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkede iflas eden şirket sayısının mart ayında şubat ayına kıyasla yüzde 20’den fazla artış gösterdiğini beirtti.

Almanya'da mart ayı şirket iflası yüzde 20'yi geçti

Merkezi Almanya'nın Halle kentinde olan enstitü, ülkede yeni tip koronavirüs  salgını döneminde şirket iflaslarıyla ilgili yaptığı aylık araştırmanın mart sonucunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada, " Şubat ayındaki ılımlı bir artışın ardından, martta şirket iflaslarının sayısı yeniden arttı, ve bu sefer daha güçlü." yorumunda bulunuldu.

IWH’ye göre, Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da iflas eden şirket ve ortaklık sayısı, mart ayında şubata göre yüzde 20’den fazla artışla 870 oldu

IWH'nin analizi, marttaiflas ettiği bildirilen şirketlerin en büyük yüzde 10'unun toplamda 8 bin kişiyi istihdam sağladığını gösterdi.

Enstitünün Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, konuyla ilgili açıklamsında, ekonomik açıdan, birçok küçük şirket iflasları genellikle daha az büyük şirket iflasından genellikle daha az şiddetli olduğunu dile getirerek, “Bu sadece büyük iflasların daha fazla işi etkilemesinden kaynaklanmıyor. Çalışanların ücret kayıpları da çok daha yüksek oluyor.” dedi.