EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 10:47   Güncelleme : 06-04-2021 10:47

Alman otomotiv sektöründe işler martta hız kazandı

Almanya'da otomotiv sektörünün iş durumu, yeni tip koronavirüs kısıtlamalarına rağmen mart ayında hızlanırken, gelecek aylara ilişkin iş beklentisi ise düştü

Alman otomotiv sektöründe işler martta hız kazandı

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, şubat ayında eksi 0,4 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, mart ayında 7,5 puan yükselerek 7,9 puan oldu.

Ülkede otomotiv sektörünün gelecek aylara yönelik iş beklentisi ise 37,3 puandan 19,1 puana düştü.

Ankete yönelik açıklamada, "Alman otomobil üreticileri ve tedarikçilerinin, martta mevcut iş durumları ivme kazandı. Bunun yanında, yöneticiler önümüzdeki aylara ilişkin son zamanlarda olduğu kadar iyimser değiller." sözleri yer edindi.

Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe de konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Otomobil üreticileri için bahar geldi. Otomobil üreticileri sipariş defterlerini daha da doldurabildiler.” dedi.

Anket sonuçlarına göre, sektör, ihracat beklentisindeki artışa karşın daha az personel çalıştırmak istiyor.

Ifo'ya göre, Almanya'da üretimi gerçekleştirilen otomobillerin yüzde 70'i Kovid-19'un en çok etkilediği ülkeler içinde olan İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve ABD'ye satılıyor Çin de son yıllarda İngiltere ve ABD'nin ardından Alman üreticiler için önemli bir ihracat kaynağı oldu.