DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-02-2021 07:06   Güncelleme : 23-02-2021 07:06

ABD'den Myanmar'daki 2 generale yaptırım kararı

Asya ülkesi Myanmar'da, 1 Şubat'ta meydana gelen askerî darbe gerekçe gösterilerek ABD tarafından iki generale yaptırım uygulanması kararlaştırıldı.

ABD'den Myanmar'daki 2 generale yaptırım kararı

ABD yönetimi, Myanmar’da askeri darbe nedeniyle 2 generale yaptırım uygulama kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın, özgürlük ve demokrasiyi güvence altına almak için çalışan Myanmar halkının yanında olduğu belirtilerek, darbe ile devam eden şiddetten sorumlu olanların hesap vermesi gerektiği vurgulandı. 

Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince (OFAC), Myanmar'daki darbeden sorumlu askeri düzene bağlı Korgeneral Moe Myint Tun ve General Maung Maung Kyaw'ın yaptırım listesine alındığı kaydedilen açıklamada, "Ordu eylemlerini tersine çevirmeli ve Burma'da demokratik bir şekilde seçilmiş hükümeti acilen eski hâline getirmeli, aksi takdirde Hazine Bakanlığı daha fazla önlem almaktan çekinmeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

Bir yıllığına OHAL ilan edildi

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koydu.

Ordu, 1 yıllığına olağanüstü hâl (OHAL) ilan ederken Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına aldı. 

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası örgütler, darbeyi kınadı. Türkiye de sert tepki veren ülkelerin başında gelirken ABD, Myanmar'a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunup ordu ise bazı kentlerde sıkıyönetim kararı aldı.