DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-04-2021 07:21   Güncelleme : 18-04-2021 07:21

ABD ve Çin'den 'iklim değişikliğiyle mücadele' için ortak hamle

Son zamanlarda aralarındaki yüksek tansiyon olan ABD ile Çin yönetimleri, iklim değişikliğiyle daha çok mücadele etme gereğine vurgu yapan ortak bir açıklada bulundu

ABD ve Çin'den 'iklim değişikliğiyle mücadele' için ortak hamle

ABD ile Çin'in iklim değişikliyle mücadele özel temsilcileri John Kerry ile Xie Zhenhua, Çin'in Şangay kentinde iki gün süren görüşmelerinden sonra hükümetleri adına ortak bir açıklamada buludu.

Son zamanlarda özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong'daki insan hakları ihlallerinde karşı karşıya gelen iki ülke, iklim değişikliyle mücadelede iş birliği çağrısı yaptı.

Kerry ile Zhenhua'nın görüşmelerinden sonra yapılan ortak açıklamada, ABD ile Çin'in iklim değişikliğiyle mücadelede daha aktif iş birliği yapması gerektiğine işaret etti. Açıklamada, Paris İklim Anlaşması şartlarının uygulanmasının iklim değişikliğiyle mücadelede vazgeçilmez bir nokta olduğu ve her iki ülkenin de bu konuda hassas olacağı ifade edildi.

22-23 Nisan'da gerçekleşecek olan İklim Değişikliği Liderler Zirvesi ile kasım ayında yapılacak İklim Değişikliği Konferansının önemine de vurgu yapılan açıklamada, her iki ülkenin de küresel karbon emisyonunun düşürülmesiyle kendi paylarına düşen sorumlulukların yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ülkesini Paris İklim Anlaşması'ndan geri çekmiş, ancak 20 Ocak'ta göreve gelen Joe Biden yönetimi ABD'nin anlaşmaya yeniden geri dönmesini sağlamıştı.