DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-02-2021 07:23   Güncelleme : 17-02-2021 07:23

ABD ile Avrupa Merkez Bankası güncel sorunlar hakkında görüştü

ABD Hazine Bakanı Yellen, AMB Başkanı Lagarde ile salgını sonlandırma, iklim, büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü.

ABD ile Avrupa Merkez Bankası güncel sorunlar hakkında görüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ile büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü. 

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yellen ile AMB Başkanı Christine Lagarde'ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Görüşmede, Yellen'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını sona erdirme, güçlü küresel ekonomik toparlanmayı destekleme, finansal istikrarı sürdürme ve iklim değişikliği tehdidi de dahil olmak üzere ortak öncelikleri ele aldığı aktarıldı. 

Karşılıklı çıkarları ilgilendiren ekonomik ve mali konularda transatlantik iş birliğinin derinleştirilmesinin öneminin vurgulandığına işaret edilen açıklamada, Yellen'ın AMB'nin salgına karşı hızlı ve kararlı politika müdahalesini övdüğü, Avrupa ve ABD'de büyüme ile istihdamı teşvik edecek politika araçlarının görüşüldüğü kaydedildi.