EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 07:05   Güncelleme : 20-04-2021 07:05

ABD Dışişleri Bakanı, Çin'in gerisinde kaldıklarını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin'in, yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda ABD'den önde olduğunu ve Çin'i yakalamadıkları takdirde, küresel iklim politikalarını gelecekte şekillendiremeyeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı, Çin'in gerisinde kaldıklarını açıkladı

Maryland eyaletine bağlı Annapolis kentinde Washington'ın iklim politikalarına ilişkin bir konuşma yapan Blinken, ABD'nin bu konuda daha proaktif davranması gerektiğini ifade etti.

Blinken, "Kafalarda bir ölçü olması için ifade edeyim: 2040 itibariyle küresel iklim değişikliğinden kaynaklı olarak dünyada 4,6 trilyon dolarlık alt yapı boşluğu oluşacak. Bu alt yapıların nasıl inşa edileceği konusunda ABD'nin de büyük bir menfaati var." diye konuştu.

Bu durumun Amerikan şirketleri için bir fırsat sağlayacağını belirten Blinken, alt yapı inşasının yenilenebilir, çevreye uygun bir şekilde yapılmasının önemli olacağını vurguladı.

Bakan Blinken, "Ayrıca, küresel yenilenebilir enerji piyasasının 2025 itibariyle 2,15 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu, şu anda ABD'deki yenilenebilir enerji kaynakları piyasasının 35 katı demek. Güneş ve rüzgar teknisyenliği, ABD'de en hızlı cazip hale gelen meslek oldu." dedi.

Blinken, bu konuda Çin ile rekabete atıfta bulunarak, "Şu anda geride kaldık. Çin güneş enerjisi panelleri, rüzgar tribünleri, piller ve elektrikli araçlar konusunda dünyanın en büyük üreticisi. Dünyanın yenilebilir enerji patenlerinin üçte birini elinde tutuyor. Eğer Çin'e yetişemezsek, Amerika, dünya ikliminin geleceğini menfaatlerimize, değerlerimize göre şekillendirme şansını kaçıracak." ifadelerini kullandı

ABD'nin iklim değişikliği konusundaki birinci amacının, küresel bir felaketi önlemek olduğunu anımsatan Blinken, ülkesinin ayrıca ekonomik olarak bu yenilikçi teknolojileri üretip dünyaya ihraç etme menfaatlerinin de söz konusu olduğunu söyledi.