SİYASET
Giriş Tarihi : 19-04-2021 13:23   Güncelleme : 19-04-2021 13:23

AB dışişleri bakanları Ukrayna ve Rusya'yı masaya yatıracak

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya'nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırmasının ardından artan gerilimi ele almak üzere video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

AB dışişleri bakanları Ukrayna ve Rusya'yı masaya yatıracak

Gayriresmi toplantının gündeminde birçok başlık olmasına rağmen ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna konuşulacak. Rus ordusunun Ukrayna sınırıyla Kırım'daki askeri hareketliliği ve yığınağı son bir haftada Avrupa ülkelerinde ve NATO tarafından endişeyle karşılanıyor.

Ukrayna'nın savunma ve dışişleri bakanları da geçtiğimiz hafta AB kurumları ve NATO ile temaslarda bulunarak durum değerlendirmesi yapmış, Rusya'ya karşı destek talep etmişti.

AB dışişleri bakanlarının bugünkü toplantısına da Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba katılacak ve bakanlara son durumu aktaracak.

Toplantıya başkanlık edecek AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantı öncesindeki açıklamasında, bugünkü toplantıda ayrıca cezaevinde sağlığı kötüleşen tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın durumunu da masaya yatıracaklarını dile getirdi.

Tıbbi yardım talebinin reddedilmesini gerekçe göstererek açlık grevine başlayan Navalnıy'a acilen istediği yardımın verilmesi gerektiğini dile getiren Borrell, Rus muhalifin sağlığından ve hayatından Rus makamlarının sorumlu olduğunu söyledi.

Toplantıda Rusya ve Ukrayna dışında isyancılara yönelik askeri operasyonun devam ettiği Etiyopya'daki durum da bakanların ele alacakları konular arasında olacak.

Borrell, Etiyopya hükümetinin askerlerini çekme sözünü yerine getirmediğini, bu toplantıda olmasa da sonrakilerde dışişleri bakanlarının Etiyopya konusunda bir karar almasını beklediğini aktardı.

AB dışişleri bakanları toplantısında Gürcistan'daki siyasi kriz, Mozambik'te Ensar'ul Sunna terör örgütünün saldırıları sebebiyle yaşanan kriz, Myanmar'da ordunun darbesi sonrasındaki durum ve İran ile Batılı güçler arasındaki nükleer anlaşmaya ABD'nin dönmesi konusunda yürütülen diplomatik çabalar da konuşulacak.