SPOR
Giriş Tarihi : 13-04-2021 09:35   Güncelleme : 13-04-2021 09:35

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 2. etap

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ikinci günündeki Türk Hava Yolları Konya-Konya etabında, Belçika'nın Deceuninck-Quick-Step takımından Büyük Britanyalı Mark Cavendish galip geldi.

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 2. etap

Mevlana Meydanı'nda 25 takımdan 170 sporcunun katılımıyla start verilen 144,9 kilometrelik yarışta Cavendish, 3 saat 17 dakika 30 saniyelik derecesiyle galip oldu.

Etapta Belçika'nın Alpecin Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen ikinci, İsrail'in Start-Up Nation takımından Alman Andre Greipel ise üçüncü sırada yarışmayı tamamladı.

Turkuaz mayo Cavendish'te

Genel klasmanda Belçika'nın Deceuninck-Quick-Step takımından Mark Cavendish lider oldu.

Günün kazananı olan Cavendish, genel klasmanda birinci olduğu için turkuaz mayoyu giymeye hak kazandı.

Genel klasmanda ABD'nin Rally Cycling takımından Hollandalı Arvid De Kleijn ikinci, Belçika'nın Alpecin-Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen ise üçüncü sırayı aldı.

Nötral turda kaza gerçek startı geciktirdi

Yarış öncesi yapılan nötral turda kaza yaşandı.

Gerçek start öncesi gerçekleşen kazaya 4 sporcu dahil oldu. Sporcuların önemli bir problemi olmaması ve pelotona yetiştirilmesinin ardından gerçek start gecikmeli olarak verildi.

Diğer taraftan, son 25 kilometreye girilirken bir kaza daha yaşandı. Bu kazaya Rally, Sapura ve Delko takımından sporcular karıştı

Cavendish: Uzun bir aradan sonra kazanmak çok güzel oldu. 

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Türk Hava Yolları Konya-Konya 2. etabını kazanan Belçika'nın Deceuninck-Quick-Step takımından Büyük Britanyalı Mark Cavendish, uzun bir aradan sonra galip gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Yarış sonrası açıklama yapan Cavendish, bin 159 gün sonra yarış kazandığını anımsatarak şunları kaydetti:
 

"Uzun bir aradan sonra kazanmak çok güzel oldu. Bu duygudan hiçbir zaman ayrılmayacağım. Alınacak çok dersler var. Zira bir sporcu düşünce bütün hesaplar bozuldu. Takım arkadaşlarımla bir plan yapamadık. Sadece 6 sporcu ile geldik. Fabio Jakobsen bizimle olamadı. Dolayısıyla daha temkinli davrandık. Önemli olan herkes kendini sonuna kadar etaba verdi."
 

Yarışın gidişatı hakkında da düşümcelerni aktaran Büyük Britanyalı sporcu, "Shane Archbold beni çok uzun taşıdı. Alvaro Hodeg son kilometrede beni götürebilirdi. Son viraj dönülürken diğer rakiplerim beni kontrol altında tuttular. Jasper biraz önüme çıktı ama kazanmayı başardım. Quıck Step takımına çok teşekkür ederim. Takım direktörüm Patrick beni tekrar geriye dönmemi sağladı. Jasper ve Griepel'in önünde etap kazanmak kolay değil." dedi.