EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 12:04   Güncelleme : 05-04-2021 12:04

2020'de afet mağduru çiftçiye 1,3 milyar lira tazminat ödendi

Çiftçinin doğal afetlerden korunması adına oluşturulan Tarım Sigortaları Havuzu'ndan 2020'de  üreticilere 1,3 milyar liralık hasar tazminatı ödemesi yapıldı

2020'de afet mağduru çiftçiye 1,3 milyar lira tazminat ödendi

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerinden ele edilen bilgilere göre, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile kayıtlı üretici ve yetiştiricilerin, isteğe bağlı olarak tarımsal varlıklarını teminat altına alabiliyorlar. Her yıl alınan kararlarla TARSİM kapsamındaki riskler geniletiliyor.

Bu doğrultuda, 2020 yılından itibaren bitkisel ürünlerdeki don riskinin kapsamı genişletilirken, açık alanda yetiştirilen meyveler için don riski, yaban domuzunun tarla ürünlerine verdiği zararlar, kiraz, incir ve üzüm ürünlerinde yağmur riski, kuraklık kaynaklı verim azalışları, seraların maruz kaldığı hava koşulları, hayvanlar için ölüm ve hırsızlık riski ile kovanlara yönelik fırtına, sel, su baskını ve nakliye riski gibi konular da teminat kapsamına alındı.

Tarım sigortası uygulamasıyla çiftçinin doğal afetlerden korunması için poliçe bedelinin yüzde 50'sini devlet karşılıyor. Ayrıca açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresindeki don riski için verilen prim desteğine ek olarak, sadece don riski primine 1/3 oranında ek prim desteği, ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında sigorta priminin yüzde 60'ı oranında prim ödemesi yapılıyor.

2020 yılında ülke genelinde, kapsam dahilindeki tüm branşlarda toplam 2 milyon 235 bin 626 devlet destekli tarım sigortası poliçesi kesildi. Kesilen poliçeler karşılığında 1,7 milyar lira devlet prim desteği gerçekleşti ve 1,3 milyar lira hasar tazminatı ödemesi oldu. Sigortalanan alan 26,9 milyon dekara, hayvan sayısı ise yaklaşık 10,3 milyon baş oldu.

Devlet destekli tarım sigortaları uygulamasının başladığı 1 Haziran 2006'dan 31 Aralık 2020'ye kadar tüm branşlarda toplam 14 milyon 973 bin 534 tarım sigortası poliçesi tanzim edildi. Bu dönemde 7,5 milyar lira devlet prim desteği gerçekleşti ve 7,4 milyar lira hasar tazminatı ödendi.

Doğal afetlerin etkileri izleniyor

Öte yandan doğal afetlerin tarımsal üretim üzerindeki etkileri, il tarım ve orman müdürlükleri tarafından yapılan incelemelere göre düzenlenen afet ihbar formlarıyla takip ediliyor. Afetlerden etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Afetlerden zarar gören çiftçilerin zararının bir miktarının karşılanabilmesi için  Cumhurbaşkanlığınca il acil destek ödemeleri de sağlanıyor.